Pilates MAT (podložka) + stroje

Pilates zlepšuje funkci svalové kontroly, flexibilitu těla, sílu a dýchání. Je zaměřené na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních, zádových svalů a svalů pánevního dna. Tím, že metoda klade důraz na zpevnění hlubokých břišních svalů jako opory pro páteř, je páteř méně namáhána. Veškerý pohyb zde vychází ze stabilního středu - tzv. Powerhouse (centrum síly) do všech periferních částí těla.

Tento přístup ke cvičení je mimořádně efektivní, ale zároveň náročný na detaily a procítění pohybu. Tělo se postupně zpevňuje a získává novou stabilitu, záda se narovnávají a nový způsob dýchání zabezpečuje více kyslíku v plicích. Aktivizují se hluboké břišní svaly, které se nedají cvičit běžnými technikami, a buduje se pevné ploché břicho. Mění se rozložení podkožního tuku, klesá nadváha. Změna je na první pohled patrná z držení těla, chůze a estetiky pohybu.

Důraz je kladen na postupný rozvoj uvědomování si tělesného pohybu a pro metodu je charakteristická přesnost provedení jednotlivých pohybů každého cviku. Proto mohou mít mnohdy i nepatrné pohyby výrazně prospěšný účinek. Po bližším seznámení s metodou se ukáže, že tento systém je tak účinný právě díky koncentraci na každý pohyb.

Pilates je velmi univerzální cvičební metoda, vhodná jak pro širokou vrstvu veřejnosti, tak i pro sportovce a tanečníky. Cvičení na podložce - Matwork neklade nároky na věk, trénovanost, prostor ani pomůcky. Díky různým stupňům náročnosti lze metodu Pilates aplikovat jak na začátečníky, tak i na velmi zdatné jedince.

Matwork (mat = angl. podložka) se provádí v nízkých polohách na podložce, tzn. vleže na zádech, na břiše, na boku a v kleku. Cvičí se celé sestavy cviků, přičemž cviky mají přesně daný sled i počet opakování. Účelem dané sestavy je vždy posilování nebo protahování konkrétní svalové skupiny. Jednotlivé cviky mají fázi posilovací i protahovací, s ohledem na to, které svaly či svalové skupiny je žádoucí a účelné protáhnout, posílit či obojí. Především záleží na kondici cvičence, resp. stavu jeho svalového korzetu.

Díky pilates strojům je možné na jedné straně tělo vyprovokovat k většímu výkonu a ztížit daný cvik, na druhé straně stroje dodávají tělu oporu tam, kde má slabé stránky - např. tělo s pomocí strojů zaujme pozici a vykoná pohyby, které by pouhou silou svých svalů nezvládlo.

S metodou Pilates se rychle a efektivně daří obnovit svalovou sílu, pohyblivost po zlomeninách i úrazech svalů. V zahraničí je metoda Pilates hojně využívána v rehabilitačních centrech.


Je dobré si uvědomit, že metoda Pilates není jen cvičením pro dobu, kterou strávíte prováděním cviků. Pilates je cvičením s holistickým (celostním) přístupem nejen k tělu, ale i k celému člověku. Tím je blízké východním učením. Učíte se své tělo vnímat, znát, nacházet souvislosti v jeho fungování. Učíte se své tělo ovládat, správně a efektivně využívat, získávat nad ním kontrolu. Učíte se zbytečně nebo nevhodně své tělo nezatěžovat. Toto vše vede k zodpovědnému přístupu k zacházení s tělem a nakonec i s celou svou bytostí.

 

Pilates stroje:

Reformer

Nejvíce variabilní pilates stroj vymyšlený Josepfem H. Pilatesem. Skládá se z pevného rámu, pohyblivého vozíku (carriage), pružin, footbaru a táhel. Cvičení na refomeru jsou pro všechny části těla. Cvičí se vleže na zádech, vsedě, vkleče, na břiše, ve stoji, ze strany. Může se používat box (krátký i dlouhý), magic circle, roller, míčky,… Variací cvičení na reformeru je nespočet.

Cvičení na Reformeru nabízí četné výhody. Nejen, že lze cvičit aniž by docházelo k nežádoucímu zatěžování kloubů, ale také lze cvičit v případě, že jste utrpěli nějaké menší zranění nebo se ze zranění zotavujete.

 

Specifika cvičení na stroji Pilates Reformer

 • Cvičit může kdokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. U zdravého člověka přispívá k zesílení hrudníku, pánve a pletence ramenního. Také zlepšuje dýchání, opravuje zarovnání páteře a pánve, což zjednodušuje kontrolu nad pohyby těla.
 • Rozvíjí střed těla a hluboké břišní svaly spolu se svaly, které jsou nejblíže páteři.
 • Posilování vlastní vahou těla – ideální k vypěstování pevných, štíhlých a dlouhých  svalů bez mohutného nárůstu svalové hmoty.
 • Osoby trpící diabetem I., II. stupně mohou pravidelným cvičením pomoci regulovat hladinu cukru v krvi - zlepšení krevního oběhu.
 • Osoby trpí problémy s kostmi nebo osteoporózou mohou cvičení na Reformeru pomoci zlepšit jejich rovnováhu a celkové fungování těla.
 • Těhotným ženám může cvičení pod vedením odborníků pomoci uvolnit svaly, zlepšit prokrvení různých částí těla a celkově dodat energii.

Cvičení na stroji Pilates Reformer Vám pomůže získat:

 • štíhlé a delší svaly
 • silná ramena
 • silný hrudník
 • silnější bicepsy a tricepsy
 • štíhlá lýtka
 • štíhlejší boky
 • štíhlejší stehna
 • správné dýchací návyky
 • větší flexibilitu
 • správné držení těla
 • lepší koordinaci těla a mysli

 

Reformer se skládá z:

Pružin (springs) lišících se svou tuhostí. Poskytují různý odpor a napětí nebo podporu pro všechna cvičení. Klient tlačí proti footbar, tahá za očka, sedí na boxu nebo stojí na vozíčku. Rozlišují se barevně od žluté – nejlehčí, přes modrou, červenou, případně zelenou. Kombinací pružin vzniká velké množství odporu vhodného pro jednotlivé partie či náročnost cvičení u každého klienta zvlášť. Pružiny se zahakují na háčky na tzv. spring bar.

Hlavová opěrka (head rest) má tři polohy – rovně, menší a větší ohnutí, pro zajištění komfortní polohy hlavy během cvičení. Vždy je v poloze na plocho při cvičeních s pánví nad podložkou. Vedle hlavové opěrky najdeme odejmutelné ramenní opěrky, s různým využití při cvičení.

Footbar – umístěn v přední části stroje, lze nastavit do různých výšek. Nastavení výšky footbar je zásadní pro cvičení vleže na zádech i ve stoji a v kleče.

Očka/táhla (ropes, straps) – lana s očky pro nohy i ruce k variacím cvičení pro stabilizaci pletence pánevního, ramenního i k posilování končetin. Očka mají nastavitelnou délku dle variací cvičení.

Jumping – board – deska sloužící ke kardio cvičením, práci s ploskou nohy

Box – rozšiřuje varianty cvičení na reformeru o cvičení vsedě i vleže na břiše. Boxu položenému na délku vozíku říkáme „long box“, na šířku vozíčku „short box“.

Věž - přidaná svislá konstrukce, která rozšiřuje možnosti použití stroje.

Allegro21

Allegro2_1

EXO Chair

EXO Chair se vydává směrem ke kardio/aerobnímu cvičení. Lze na ní provádět cviky, které dosud byly možné jen na Reformeru. Jako jediná z řady Pilates Chairs může mít pedál rozdělený na 2 samostatné pedály. Dvě pružiny jsou nastavitelné do 4 různých poloh, což přináší 8 stupňů tuhosti. K EXO Chair je možné připojit 2 dlouhé pružiny s poutky a zapojit tak celé tělo do vtipného a náročného cvičení.

Exochair

zdroj: https://www.mypilates.cz/

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

--- infopanel ----

+420 608 968 503

info@sweettime.cz

---slider---

slider slider

"Věrnostňák"

Věrnostní program nabízí slevu 10% - 20%. Zakládá se vždy jen na jednu osobu!!!

Platí celý rok od data vložení.

Chci vědět více

 

Věrnostní program se vztahuje POUZE na VacuShape a Solárium!